Florysta

Florysta – specjalista nie tylko od kwiatów

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, florysta – czy też florystka – to nie jest zwykły pracownik kwiaciarni. Owszem, dobrze, jeśli kwiaty sprzedaje ktoś znający swój fach, lecz nie należy spłycać tematu – florysta to bowiem ekspert, który swą wiedzę o kwiatach wykorzystuje na wielu płaszczyznach. To osoba obdarzona wyjątkowym zmysłem estetycznym, mająca zdolności plastyczne i manualne, ale też wyobraźnię przestrzenną.

Florysta przygotowuje bukiety, pielęgnuje kwiaty i rośliny w kwiaciarniach oraz odpowiada za wizualną oprawę imprez. Dekoruje wnętrza, którym dodaje życia – rośliny potrafią bowiem wnieść powiew świeżości i stworzyć odpowiedni nastrój właściwie w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdą. Florysta często łączy siły z dekoratorem wnętrz – np. podczas sesji zdjęciowych lub imprez okolicznościowych. Oba zawody idealnie się uzupełniają.

Szkoły Żak pomogą Ci rozkwitnąć! Roczna nauka kończy się egzaminem zewnętrznym, organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Podejście do egzaminu z kwalifikacji w zawodzie nie jest obowiązkowe, ale dobrze mieć dyplom!

Czym zajmuje się florysta?

Bazując na wiedzy i wyczuciu estetycznym, florysta wykonuje projekty dekoracji z wykorzystaniem roślin, uwzględniając oczekiwania klienta, motyw przewodni wydarzenia oraz styl danego wnętrza. Ważnym elementem pracy florysty jest dbanie o rośliny i ich pielęgnacja – nie wystarczy tylko wiedzieć, że trzeba je podlewać. Niezbędna jest wiedza dotycząca potrzeb poszczególnych gatunków kwiatów i roślin oraz świadomość, jakie kwiaty dobrze ze sobą „współpracują”, a jakich nie należy łączyć, ponieważ nie lubią swojego towarzystwa. Florysta wie również, jakie kompozycje pasują do konkretnych okazji. Co innego zaproponuje więc, gdy idziesz na pierwszą randkę, ślub czy na imieniny babci. Co więcej, coraz częściej floryści uczą się języków obcych, dzięki czemu nie tylko potrafią porozumieć się z obcokrajowcami, lecz także zwiększają swoje szanse na zatrudnienie za granicą, gdzie zarobki są z reguły wyższe.

Pracuj jako florysta!

Naturalnym miejscem pracy dla osób kończących ten kierunek jest kwiaciarnia – lecz nie jest to po prostu wystawianie wazonów przed sklep, układanie bukietów i sprzedaż kwiatów. W kwiaciarni trzeba przede wszystkim pielęgnować kwiaty i inne rośliny – oczywiście zapewnić im wodę, ale też właściwą ziemię, nawozy i odżywki w odpowiednich proporcjach, wilgotność powietrza i dostęp do światła słonecznego. Jak widzisz, sama intuicja nie wystarczy.

W ostatnim czasie floryści coraz częściej znajdują także zatrudnienie w firmach zajmujących się dekoracją wnętrz i organizacją imprez okolicznościowych, takich jak chrzciny, komunie, śluby, urodziny bądź imieniny. Dopóki więc rosną kwiaty, pracy nie zabraknie! Co więcej, florysta może także działać jako freelancer i np. doradzać klientom, którzy chcą ożywić swoje ogrody lub je przearanżować. Ponadto florysta potrzebny jest wszędzie tam, gdzie niezbędna jest profesjonalna dekoracja roślinna – restauracje, hotele i sklepy to tylko kilka miejsc, którym uroku i życia dodają rośliny.

Specjalista od florystyki znajdzie także zatrudnienie przy sesjach zdjęciowych do przeróżnych magazynów modowych, lifestyle’owych czy wnętrzarskich. Odpowiednio sfotografowane i oświetlone kwiaty potrafią pięknie podkreślić wnętrza lub uzupełnić stylizacje modeli i modelek.

Floryści zatrudniani są także w pracowniach dekoratorskich, firmach zajmujących się planowaniem zieleni oraz w roli stałych współpracowników magazynów wnętrzarskich. Najlepsi prowadzą także własne szkoły i kursy.

Praca wspaniała, lecz nie dla każdego

Do wykonywania każdego zawodu trzeba mieć pewne predyspozycje. Nie inaczej jest w przypadku florysty, choć tyczy się to nie tyle samej profesji, co cech osoby chcącej pracować w tym zawodzie. Florysta musi nie tylko mieć zmysł estetyczny, ale także być osobą cierpliwą – wielogodzinna praca nad skomplikowanymi bukietami czy złożonymi konstrukcjami z kwiatów wymaga dużej dokładności i niekiedy wręcz pietyzmu. Co więcej, ważnym czynnikiem są alergie – osoby dotknięte tego typu problemami nie będą czuły się komfortowo w otoczeniu setek przeróżnych zapachów i niekiedy drażniących pyłków.

Jest to z kolei świetna praca dla osób o łagodnym usposobieniu, ceniących spokój, piękno i aurę tajemniczości tworzoną przez rośliny oraz przebywanie w otoczeniu żywych organizmów. Paradoksalnie, w tym zawodzie nie można mówić o nudzie – dla laika wszystkie kwiaty tego samego gatunku są identyczne, jednak każdy ich miłośnik wie, że to nieprawda!

Dlaczego warto zostać florystą?

Jeśli to czytasz, zapewne jesteś osobą wrażliwą, o wyrobionym poczuciu estetyki. Florysta to zawód, w którym możesz dać wyraz swojemu wnętrzu i pięknymi kompozycjami kwiatowymi sprawić, że na twarzy twoich klientów pojawi się szczery uśmiech, a świat będzie odrobinę piękniejszym miejscem! Jeśli kochasz kwiaty, chcesz pracować w otoczeniu tych urzekających i różnorodnych roślin, a poza tym umiesz wyczarować bukiet z niczego – chyba nie musimy Cię przekonywać!

To wspaniałe uczucie: móc skomponować piękny bukiet, który nieść będzie panna młoda w najważniejszym dla niej dniu lub udekorować wielką salę balową i sprawić, że ożyje ona na te niezapomniane chwile.

Florysta a dekorator wnętrz

Przedstawiciele tych dwóch specjalizacji często pracują ramię w ramię. Specjalnością florysty są kwiaty i rośliny, podczas gdy dekorator wnętrz zajmuje się tym, co nieożywione. Ekspert od kwiatów ma nieco inne zadanie – jego kompozycje „żyją” znacznie krócej, jego celem jest więc raczej zrobienie wspaniałego pierwszego wrażenia niż liczenie na długoterminowy efekt. Co innego, jeśli zajmuje się on roślinami wielosezonowymi – wtedy jego praca jest zbliżona do zadań dekoratora, choć florysta upiększa wnętrza nie przedmiotami, a przyrodą ożywioną.

Co będziesz umieć po roku nauki w szkole Żak?

Podczas rocznej, bezpłatnej nauki dowiesz się, jak wykonywać kompozycje kwiatowe oraz zgłębisz kulturowe podstawy florystyki. Czy wiesz, jak długą tradycję ma ta dziedzina – nie bójmy się tego słowa – sztuki?

Ważnym elementem zajęć jest materiałoznawstwo – zarówno roślinne, jak i nieroślinne, bez którego ani rusz w tym zawodzie. Poza tym poznasz podstawy przedsiębiorczości, które pomogą ci w prowadzeniu własnego biznesu florystycznego oraz zgłębisz wiedzę o niezbędnych przy pracy z kwiatami środkach twórczej ekspresji. Będziesz także uczył się języka obcego, że szczególnym naciskiem na terminologię florystyczną.

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Nauka na kierunku florysta trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.